A 2100 kg car traveling to the right at 24 m/s is chasing a second car of the sa
ID: 1581997 • Letter: A
Question
A 2100 kg car traveling to the right at 24 m/s is chasing a second car of the same mass that is traveling to the right at 10 m/s. (a) If the two cars collide and stick together, what is their speed just after the collision? 17 (b) What fraction of the initial kinetic energy of the cars is lost during this collision? -0.14 Where does it go? It is transformed into heat, sound, and the deformation of the metal. It is transmitted to the road. It is converted to momentum. It is returned to the Universe. No kinetic energy is lost.Explanation / Answer
Initial kinetic energy of the system
K.Ei= 1/2*2100(24^2+10^2)=709800 joule
Final kinetic enrgy of system
K.Ef= 1/2*4200*17^2=606900
Calculate the fraction
Fraction= (709800-606900)/709800=0.144
Hence fraction will be 0.144 with positive sign
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.