A 2100 kg block of granite is pulled up an incline that has an angle of inclinat
ID: 1280282 • Letter: A
Question
A 2100 kg block of granite is pulled up an incline that has an angle of inclination = 33 ° with a constant speed of 2.23 m/s by a steam winch (see Figure). The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.24. How much power must be supplied by the winch?
A 2100 kg block of granite is pulled up an incline that has an angle of inclination = 33 degree with a constant speed of 2.23 m/s by a steam winch (see Figure). The coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.24. How much power must be supplied by the winch?Explanation / Answer
Wwinch = mgx (sin q + mkcos q)
P = Wwinch = mgv (sin q + mkcos q),
P= 2100*9.8*2.23(sin 33 + (0.24) cos 33)
P=34232.80 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.