a. what is the direction of the wire\'s induced field at a point B, 4.0 cm due s
ID: 1581881 • Letter: A
Question
a. what is the direction of the wire's induced field at a point B, 4.0 cm due south of the wire?
b. what is the direction of the wire's induced field at alpha?
c. what is the magnitude of this induced field at B?
please show all steps
Note A6 = 4 × 10-7 Tm2/C. Suppose that a long straight wire carries an electrical current horizontally due East through a room that is shielded from the Earth's magnetic field. At a point a, 2.0em due North of the center of the wire, the strength of the magnetic field the current induces is found to be 8x10-3 T.Explanation / Answer
a)
Magnetic field due to a current carrying wire is given by :
B = u*I/(2*pi*r)
So, 8*10^-3 = 1.26*10^-6*I/(2*pi*0.02)
So, I = 798 A
So, direction of induced field = out of the plane (using Right Hand Thumb rule)
This is taken using the North taken up , East taken to the left, South towards bottom, and West towards right of the page.
b)
Using Right Hand thumb Rule, the direction will come out to to be into the plane.
c)
Magnitude of the induced field = u*I/(2*pi*r)
= 1.26*10^-6*798/(2*pi*0.04)
= 4*10^-3 T <------ answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.