Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. molarity of NaOH? Equivalent Weight of an Unknown I. Data Record data in ink

ID: 1039367 • Letter: A

Question

a. molarity of NaOH?

Equivalent Weight of an Unknown I. Data Record data in ink with units. mH0.5668 A. Molarity of NaOH B. Unknown Acid Code # C. Mass of Unknown Acid 486 1. Mass ofbeaker +aeid 2. Mass ofbeaker + acid after 1st sample 3. Mass ofbeaker + acid after 2nd sample 4. Mass of beaker + acid after 3rd sample 5. Mass of beaker acid after 4th sample 6. Mass of beaker + acid after 5th sample (if performecd) .$0680 l.997 .9842 .835c D. Buret Readings Initial Reading Endpoint Reading Volume NaOH Sample 1 Sample 2 Sample 3 Sample 4 Sample 5 0.00 r11 G?29 in 62 m 37.0 me 31.GIm 0.00me 3.80 m 32.80 mL 0.00mL 35.93 mL 35.93m (if performed) nlo un Cr-titraäsdt lost due tospillage, etc.

Explanation / Answer

Molarity (M) is the concentration of a solution defined as the number of moles of solute per liter of solution:

Molarity (M) = moles solute/liters solution

Moles of a solute can be calculated by dividing mass (g) by molar mass of the solute i.e., NaOH

Moles = mass/molar mass

The molecular molar mass of NaOH consists of the atomic masses of each atom.Thus, its molar mass involves:

MNa=22.989 g/mol

MO=15.999 g/mol

MH=1.0079 g/mol

So, its molar mass is 22.989+15.999+1.0079=39.996 g/mol

Mass of NaOH=0.5668g

Molar mass of NaOH= 39.996g/mol

Moles = mass/molar mass

=0.5668/39.996

=0.0142 mole

Molarity (M) = moles solute/liters solution

1Liter=1000 ml

=0.0142/1000

= 0.0000142M

Molarity of NaOH is 0.0000142M