2. Some light bulbs are connected in parallel to a 120 V source as shown in the
ID: 1581845 • Letter: 2
Question
2. Some light bulbs are connected in parallel to a 120 V source as shown in the figure. Each bulb dissipates an average power of 75 W. The circuit has a fuse F that burns out when the current in the circuit exceeds 12 A. (a) Are these bulbs wired in- -series or -parallel (Vcheck to answer)? (b) Determine the maximum number of bulbs, which can be used in this circuit without burning out the fuse; (c) determine the current that flows through each of the light bulbs; and (d) what is the resistance of a single light bulb? 120 VExplanation / Answer
Given,
V = 120 V ; P = 75 W
a)Parallel
b)We know that,
P = V^2/R => R = V^2/P
R = 120^2/75 = 192 Ohm
Let N be the number of the bulbs
I = 12/N
so. 192 x (12/N)^2 = 75 => N = 19.2
Hence, N = 19
c)I = 120/192 = 0.625 A
Hence, I = 0.625
d)R(single) = 192 Ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.