A straight, vertical wire carries a current of 1.20 A downward in a region betwe
ID: 1581537 • Letter: A
Question
A straight, vertical wire carries a current of 1.20 A downward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field has magnitude B = 0.693 1 and is horizontal, what are the magnitude and direction of the magnetic torce on a 1.00 cm section of the wire that is in this uniform magnetic field in the tollowing scenarios? (a) the magnetic field direction is east N -Direction (b) the magnetic field direction is south NI-Direction.. (c) the magnetic field direction is 30.0° south of west N -Direction-Explanation / Answer
a) magnetic force acting on current carrying wire,
F = B*I*L*sin(theta)
= 0.693*1.2*0.01*sin(90)
= 0.0832 N
direction : South
b) magnetic force acting on current carrying wire,
F = B*I*L*sin(theta)
= 0.693*1.2*0.01*sin(90)
= 0.0832 N
direction : West
c) magnetic force acting on current carrying wire,
F = B*I*L*sin(theta)
= 0.693*1.2*0.01*sin(90)
= 0.0832 N
direction : 30 degrees West of North or 60 degrees North of West
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.