A straight, vertical wire carries a current of 1.18 A downward in a region betwe
ID: 1458887 • Letter: A
Question
A straight, vertical wire carries a current of 1.18 A downward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field ha a magnitude of B = 0.597 T and is horizontal Part E What is the magnitude of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is 30.0 '' south of west? Part F What angle with the magnetic force on this segment of wire make relative to the north, if the magnetic field direction is 30 0 '' south of west?Explanation / Answer
magnetic force Facting on a wire = F = iLB sin theta
Force F = ?
current i = 1.18A
B is magnetic field B = 0.597 T/s
Force F = 1.18 * 0.597 * 0.01 * sin 30
F = 0.0035 N
---------------------------------------------------
angle = 90 - 30 = 60 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.