6. A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire
ID: 1581115 • Letter: 6
Question
6. A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r 0.16 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field of magnitude 0.60 T. What is the magnitude of the change in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through quarter of a revolution? Wb (into paper) 7. A circular coil of radius 4.00 cm contains 110 loops and its plane is positioned perpendicular to a uniform 0.42-T magnetic field, as shown. It is quickly and uniformly pulled from the field to a region where the B-field drops abruptly to zero. It takes 0.10 s for the whole coil to reach the field-free region. How much power is dissipated in the coil if its resistance is 110 ?Explanation / Answer
area of semicircle pi*r^2/2
flux = B*A*costheta
loop is rotated from theta1 = 0 to theta2 = 90
change in flux = BA*costheta1 - B*A*costheta2
change in flux = 0.6*pi*0.16^2/2*cos0 - 0 = 0.024 Wb
============================
7)
flux through the loop = N*B*A
induced emf = rate of change in flux
e = N*B*A/t
N = number of turns
B = magnetic field
A = pi*r^2
r = radius of loop
e = 110*0.42*pi*0.04^2/0.1
e = 2.32 v
power dissipated P = e^2/R
P = 2.32^2/110
P = 0.0489 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.