A 5.60-kg object is initially moving so that its x-component of velocity is 6.00
ID: 1581024 • Letter: A
Question
A 5.60-kg object is initially moving so that its x-component of velocity is 6.00 m/s and y component of velocity is -2.20 m/s. (a) What is the kinetic energy of the object at this time? (b) Find the change in kinetic energy of the object it its velocity changes so that its new x-component is 8.50 m/'s and its new y component is 5.00 m/s. Need Help? a Show My Work (otion Question Details SercPS 5 P 033 54.0 kg side down a frictionless slope. I' the sled starts from rest and has a speed of 3.30 m/s at the bottom, what is the height of the hat Need Help? RosenTeik totor Show My work conon@ Question Details SerCPS 5.P 012 A worker pushing a 35.0 kg wooden crate at a constant speed for 10.6 m along a wood fi or does 320 , of work applying a constant horizontal force of magnitude on the crate. (a) Determine the value of Fo. (b) tf the worker now applies a force greater thandescribe the subsequent motion of the crate.Explanation / Answer
2. (A) KE = m v^2 / 2 = m (vx^2 + vy^2)/2
= 5.60 ( (6)^2 + (-2.20)^2) /2
= 114.4 J
(B) KEf = 5.60 (8.50^2 + 5^2)/2 = 287J
change in KE = 287 - 114.4 = 172.6 J
3. m v^2 / 2 = m g h
h = 3.30^2 / (2 x9.81) = 0.56 m
4.(a) W = F.d
320 = F(10.6)
F = 30.2 N
(B) then it will accelerate and its speed will increase.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.