Note: Show all your work to obtain full credit The components of the velocity of
ID: 1580926 • Letter: N
Question
Note: Show all your work to obtain full credit The components of the velocity of an object as function of time are given in the graphs below, when t = 0 s, the object is at position (0,0). 1. V. (m/s) V, (m/s) 50 86.6 5.10 t(s) Calculate: a. When the time is 2 seconds the magnitude and direction of the vector position b. When the time is 1 sec the direction of the vector velocity V c. When the time is 4 sec the magnitude of the vector acceleration a d, when x = 173.2 m, determine the value of the y coordinate e. When t-5.10 sec, determine the direction of the vector velocity VExplanation / Answer
From the given graph
Vx = 86.6 m/s
Vy = 50 - (50/5.1)t = 50 - 9.80392t
a. hence
dx/dt = Vx
x = Vx*t + C1
x = 86.6t + C1
at t = 0, x = 0
hence
C1 = 0
x = 86.6t
similiarly
y = 50t - 9.80392t^2/2
hence
at t = 2 s
x = 173.2 m
y = 80.39216m
hence
|r| = 190.948 m
direction = arctan(y/x) = 24.89874 deg
b. at t = 1 s
Vx = 86.6 m/s
Vy = 40.19608 m/s
hence
direction = arctan(Vyh/Vx) = 24.8987 deg
c. at t= 4 s
ax = 0
ay = -9.80392 m/s/s
hence a = 9.80392 m/s/s
d. x = 173.2 m
t = 2 s
hence
y = 80.392 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.