can you explain where I went wrong and detail information on how to this problem
ID: 1580896 • Letter: C
Question
can you explain where I went wrong and detail information on how to this problem thank you
2. Two blocks connected by a string are pulled across a horizontal surface by a force applied to one of the blocks, as shown. The coefficient of kinetic friction between the blocks and the surface is 0.25. If each block has an acceleration of 2.0 m/s to the right, what is the magnitude F of the applied force? For 3 kg block For the block of 1 Kg Frictional Force- umg = 0.25*1*9.8 Tension = 425N orce on x axis = FCos(60) = 0.5F F sin 60 -2.45 N Let T be the Tension in the String Tymg = ma T-2.45N = (1.0 kg)(2 m/s2) T-2.45N 2N T-2.45N 2N T30k LO Frictional Forceumg+ FSin 60) F cos 60 (-0.25) (3.0) (9.8) + 0.866 7.35 0.866F 425 + 425 + 0.5F-7.35 + 0.866F = ma 842.65 + 1.366F-(4) (2.0) 842.65 +1.366F-6 friction force friction force +2.45N 2.45N = 425NExplanation / Answer
From free body diagram of 1 kg block
Let tension in string be T
Friction force on block = 0.25*1*9.8=2.45 N(towards left)
T-2.45=ma=2*1=2
T=2.45+2=4.25N
Let us consider 3 kg block:
Applied force=F
Horizontak force = Fcos60=0.5F
Vertical force=F*sin60=0.866F
Normal force on block from ground = 3*9.8 - 0.866F = 29.4-0.866F
Frictional force on block = 0.25*(29.4-0.866F)=7.35-0.2165F
Therefore, for the 3 kg block, 0.5F-4.25-(7.35-0.2165F)=3*2
Or, 0.7165F-4.25-7.35=6
F=24.56 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.