can you answer question number 4,5,6, 7 please Chp. 10: Rotational Kinematics A
ID: 1264790 • Letter: C
Question
can you answer question number 4,5,6, 7 please Chp. 10: Rotational Kinematics A bug is riding on a music CD at a point 5 cm from the center. The CD starts rotating at t = 0, and accelerates uniformly, reaching its final rotational speed of 500 rpm in 5 seconds. (1) At t = 1 s, what is the bug's angular acceleration alpha, in (rad)/s^2? (2) At t = 1 s, what is the bug's tangential acceleration aT, in m/s^2? (3) At t = 1 s, what is the bug's rotational speed w, in (rad)/s? (4) At t = 1 s, what is the bug's linear (tangential) speed v, in m/s? (5) At t = 1 s, what is the bug's centripetal acceleration ac, in m/s^2? (6) At t = 3s, what is the bug's linear (tangential) speed v, in m/s? (7) At t = 3s, what is the bug's tangential acceleration aT, in m/s^2? (8) At t = 3s, what is the bug's centripetal acceleration ac, in m/s^2?Explanation / Answer
(1) n = 500 rpm = 500/60 = 8.33 rev/sec
? = 2?n = 2 x 3.14 x 8.33= 52.31 rad/sec
?(final) = ?(initial) + ?t
=>? =52.31/1= 52.31 rad/s^2
(2)a = r?= 5 x 10^-2 x 52.31=2.61 m/sec^2
(3) ? = 2?n = 2 x 3.14 x 8.33= 52.31 rad/sec
(4) By v = r?= 5 * 10^-2 * 52.31=2.61 m/sec
(5)ac= v^2 / r= 136.2 m/s^2
(6)v = r?= 5 * 10^-2 * 52.31=2.61 m/sec
(7)?(final) = ?(initial) + ?t
=>? =52.31/3 = 17.43 rad/sec^2
(8)ac= v^2 / r= 136.2 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.