ANSWER: 0.682 A I leads V by 90 degrees 11. (20 pts) A long straight solenoid th
ID: 1580761 • Letter: A
Question
ANSWER: 0.682 A
I leads V by 90 degrees
11. (20 pts) A long straight solenoid that has a length of 0.500 m, radius of 7.50 cm, and 1500 turns of wire is shown in side view (left) and end-on view (right) below. The solenoid is connected to an AC voltage source and a capacitor as shown. The capacitor has a capacitance of 50.0 F, and the AC voltage source has an output as a function of time given by v(t) = V cos(wt) where positive v(t) is indicated by the + and - signs next to the voltage source. A current i(t) flows in the circuit due to the AC voltage source, where positive i(t) i indicated by the direction of the arrows in the figure (clockwise as seen in the end-on view). (Negative v(t) and negative i(t) are in the opposite directions.) For V 10.0 V, and w 380 rad/s, (a) What is the maximum value of i(t) in the solenoid circuit? (b) What is the phase difference between the current in the circuit and the AC voltage source? Which leads?Explanation / Answer
a)given
l = 0.5 m
r = 7.5 cm = 0.075 m
Area , A = pi*r^2 = pi*0.075^2 = 0.01767 m^2
N = 1500 turns
slef inductance of solenoid, L = mue*N^2*A/l
= 4*pi*10^-7*(1500)^2*0.01767/0.5
= 0.100 H
inductive recatnce, XL = w*L
= 380*0.1
= 38 ohms
capacitive recatnce, Xc = 1/(w*C)
= 1/(380*50*10^-6)
= 52.6 ohms
impdance of the ckt, z = Xc - XL
= 52.6 - 38
= 14.6 ohms
Imax = Vmax/z
= 10/14.6
= 0.685 A
b)
phase angle,
theta = tan^-1( (XL - XC)/R)
= tan^-1(infinite) (since R = 0)
= 90 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.