A bicycle and rider with mass m rolls down a hill at constant velocity under the
ID: 1580683 • Letter: A
Question
A bicycle and rider with mass m rolls down a hill at constant velocity under the influence of gravity with negligible rolling resistance. The hill makes an angle of = 11 degrees with respect to the horizontal. The force of air resistance, termed "drag", has a magnitude of Fd = 79 N. Assume that the x-direction is parallel to the slope of the hill and the y-direction is perpendicular to the hill as shown.
Part (a) What is the sum of the forces in the y direction, Fy in Newtons?
Part (b) Input an expression for the sum of the forces in the x-direction, Fx, in terms of the quantities given and variables available in the palette.
Part (c) Using the information above, what is the total mass of the bike and rider m in kg?
Explanation / Answer
a) Fy = mgsin11 - 79 = 0 ( as the body is moving with constant velocity)
b) Fx= mg cos 11
c) mgsin11 - 79 = 0
m( 9,8) (0.19) = 79
m= 42.427 kg apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.