A believer in the \"random walk\" theory of the behavior of stock prices thinks
ID: 3253566 • Letter: A
Question
A believer in the "random walk" theory of the behavior of stock prices thinks that an index of stock prices has probability 0.65 of increasing in any year. Moreover, the change in the index in any given year is not influenced by whether it rose or fell in earlier years. Let X be the number of years among the next 6 years in which the index rises. Give the possible values that X can take and the probability of each value. X = 0 X = 3 X = 4 X = 6 X = 1 X = 5 X = 2 1. p = 0.002 2. p = 0.020 3. p = 0.095 4. p = 0.235 5. p = 0.328 6. p = 0.244 7. p = 0.075Explanation / Answer
This is binomial distribution problem with n =6 and p = 0.65
P(X=r) = nCr * p^r * (1-p)^(n-r)
using the above formula for different values of r we have the below table
P(X=0) 0.001838 P(X=1) 0.020484 P(X=2) 0.095102 P(X=3) 0.235491 P(X=4) 0.328005 P(X=5) 0.243661 P(X=6) 0.075419Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.