2. a)The potential at location A is 369 V. A positively charged particle is rele
ID: 1580490 • Letter: 2
Question
2.
a)The potential at location A is 369 V. A positively charged particle is released there from rest and arrives at location B with a speed vB. The potential at location C is 797 V, and when released from rest from this spot, the particle arrives at B with twice the speed it previously had, or 2vB. Find the potential at B.
How much work Wground-cloud is done on the charge by the electric force?
If the work done by the electric force were used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what would be its final speed?
If the work done by the electric force were converted into heat, how many kilograms of water at 0°C could be heated to 100°C?
Wgroundcloud =
Explanation / Answer
2. (A) delta(KE) = q delta(V)
from A to B,
m vB^2 / 2 = - q (VB - 369) .... (i)
from C to B,
m (2 vB)^2 / 2 = - q (vB - 797) .... (ii)
(ii)/(i) => 4 = (vB - 797) / (VB - 369)
4VB - 1476 = VB - 797
VB = 226.3 Volt
(B) Work done = (37C(1.5 x 10^9)
= 55.5 x 10^9 J ....Ans
55.5 x 10^9 = 1100 v^2 /2
v = 10 x 10^3 m/s OR 10 km/s ....Ans
Q = m C deltaT
55.5 x 10^9 = m (4186)(100 - 0)
m = 132.5 x 10^3 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.