Weekly 07: Dynamics in Multiple Dimensions, Momentum and Impulse Item 6 60135 A
ID: 1579832 • Letter: W
Question
Weekly 07: Dynamics in Multiple Dimensions, Momentum and Impulse Item 6 60135 A 300 g block on a 58.0 cm -long string swings in a circle on a horizontal, frictionless table at 75.0 rpm Part A What is the speed of the block? Express your answer with the appropriate units 273.18 m Submit Previous Answers Requ uest Answer Incorrect. Try Again: 29 attempts remaining Part B What is the tension in the string? Express your answer with the appropriate units 38600.3 N SubmitPr Previous Answers Request Answer Incorrect. Try Again: 29 attempts remainingExplanation / Answer
Here ,
a) angular speed , w = 75 rpm = 75 * 2pi/60
w = 7.85 rad/s
radius , r = 0.58 m
speed of the block = r * w
speed of the block = 0.58 * 7.85
speed of the block = 4.55 m/s
part b) tension in the string = m * v^2/r
tension in the string = 0.300 * 4.55^2/.58
tension in the string = 10.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.