Week 8/9 HW 04/08/18 76% mail stsu.e This is a Numeric Entry question/It is wort
ID: 1040185 • Letter: W
Question
Week 8/9 HW 04/08/18 76% mail stsu.e This is a Numeric Entry question/It is worth 1 point/You have unlimited attempts/There is no attempt penalty 08 Question (1 point) a See page 302 The industrial synthesis of H2 begins with the steam- reforming reaction, in which methane reacts with high-temperature steam: CH4(g) + H2O(g)- CO2(g) + 3H2(g) 4th attempt al See Periodic Table See Hint What is the percent yield when a reaction vessel that initially contains 67.5 kg CH4 and excess steam yields 14.0 kg H2? 58.3 > 3rd attempt > 2nd attemptExplanation / Answer
CH4(g) + H2O(g) ---------- CO2(g) + 3H2(g)
mass of CH4 = 67.5 Kg
molar mass of CH4 = 16.04 gram/mole
molar mass of CH4= 16.04/1000 = 0.01604 kg/mole
number of moles of CH4= mass/molarmass = 67.5kg/0.01604kg/mole
number of moles of CH4 = 4208.23 moles
limiting reagent is CH4 because steam is excess.
according to equation
1 mole of CH4 = 3 moles of H2
4208.23 moles of CH4 = ?
=4208.23x3/1= 12624.69 moles of H2
number of moles of H2 formed = 12624.69 moles
molar mass of H2 = 2.016 gram/mole
molar mass of H2 = 2.016/1000 kg/mole = 0.002016 kg/mole
mass of one mole of H2 = 0.002016 kg/mole
mass of 12624.69 moles of H2 =?
= 12624.69x0.002016/1 =25.45 Kg
theoritical yield of H2 = 25.45 Kg
Actual yield = 14.0 Kg
Percent yield = actual yield/theortical yield x100
Percent yield = 14.0/25.45 x100 = 55.00%
percent yield= 55.0%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.