Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. You are part of a company designing a revolutionary new line of micro-defibri

ID: 1579507 • Letter: 2

Question

2. You are part of a company designing a revolutionary new line of micro-defibrillators that can be implanted with an 8cm x 6cm x 1cm pacemaker. The 20 Joules required for defibrillation will come from a parallel-plate capacitor whose plates are a mere 2 micrometer apart. When prepping for defibrillation, the voltage from the battery is stepped up to 600 V to charge the capacitor. Your company must develop a state-of-the-art dielectric material for the capacitor. a) what dielectric constant must the material have? Yboxn bns qu gub 9d ns, 9iw 9et b) What dielectric strength must it have?,o

Explanation / Answer

(A) C = e0 k A / d = (8.854 x 10^-12)(k)(0.08 x 0.06)/(2 x10^-6)

C = 2.125k x 10^-8  

U = C V^2 / 2

20 = C (600^2)/2

C = 1.11 x 10^-4 F = 2.125k x 10^-8

k = 5229

(b) Strength = 600 / (2 x 10^-6)

= 300 x 10^6 V./m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote