Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. -5 points My Notes Ask Your A mass of 100 g is attached to a spring and oscil

ID: 1577470 • Letter: 4

Question

4. -5 points My Notes Ask Your A mass of 100 g is attached to a spring and oscillating with simple harmonic motion. The position of the mass at all times is given by x(t) = (2.0 cm) cos(2t), where t is in seconds, and the 2 is in rad/s. Determine the following: (a) The amplitude (in cm). Cm (b) The frequency. Hz (c) The maximum speed in cm/s. Think about the expression you can write for v(t). Where is the maximum velocity in that expression? You can also use energy to find the maximum speed. (d) The velocity at t = 2.51 s. HINT: Use the information you have found already to write out the expression for v(t). Then evaluate your expression at t = 2.51 s. NOTE that your answer should be in cm/s cm/s (e) In which direction is the mass moving at this time?

Explanation / Answer

4)

a) amplitude, A = 2.0 cm

b) frequency, f = w/(2*pi)

= 2/(2*pi)

= 0.318 hz

c) Vmax = A*w

= 2*2

= 4.0 cm/s

d) v = dx/dt

= 2*(-sin(2*t)*2)

= -4*sin(2*t)

at t = 2.51 s

v = -4*sin(2*2.51)

= 3.81 cm/s

e) towards +x axis

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote