Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. A coil has a magnetic dipole moment of 0.194 A.m2 directed to the left (). It

ID: 1577370 • Letter: 4

Question

4. A coil has a magnetic dipole moment of 0.194 A.m2 directed to the left (). It is in a huge uniform external magnetic field of 45 T out of the paper (O). Find the torque the huge field exerts on the coil. VECTOR EQUATION USED SOLUTION ANSWER I find the magnitude using ( )( )(sin-) I use (Put symbols in the four blanks above.) (write a number above for .) MAGNITUDE DIRECTION 5. An electron is moving toward the bottom 4) at 2.9 × 108 m/s through a huge external magnetic field of 45 T out of the paper (O). Find the force the huge field exerts on the rapidly-moving electron. VECTOR EQUATION USED SOLUTION FORCE ANSWER I find the magnitude using-( (Write a nunber above for .) In this problem, the direction of U )()()(sin-) use oE o. (Put symbols in the five blanks above.) MAGNITUDE × B is DIRECTION

Explanation / Answer

Given

4.

magnetic dipole is mue = 0.194A.m2 to the left n

magnetic fiels is directed out of the page B = 45 T

the torque acting on the dipole is  

T = mue*B sin theta

T = 0.194*45 sin 90 N.m

T = 8.73 N.m

directed in to the page

----

5.

electrom moving with velocity 2.9*10^8 m/s

magnetic field is B = 45 T ( out of the page)

the force acting on the electron is  

F = q*V*B sin theta

F = 45*1.6*10^-19*2.9*10^8 sin 90

F = 2.088*10^-9 N

we know that the force F = q(V XB)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote