My Notes Ask Your Teache 14. -/2 points GioCP2 15.P 043. Between collisions, a m
ID: 1576719 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teache 14. -/2 points GioCP2 15.P 043. Between collisions, a molecule in air travels in a straight line with a constant speed. For a hydrogen molecule in air, this speed is approximately 2,950 m/s. If a hydrogen molecule were moving with this speed and did not collide with any air molecules, how long would it take to travel across the room? Estimate the length of the room + Notes + Ask Your Teacher Calculate how long would it take to travel across the room? (Use your estimate.) Need Help?Read It Talk to a TutorExplanation / Answer
let the length of room is 5 m
length of room = 5 m
speed = 2950 m/s
time taken = distance/speed
time taken = 5/2950
time taken = 1.69 *10^-3 s
time taken is 0.00169 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.