A particle\'s trajectory is described by x =(12 t 32 t 2)m and y =(12 t 22 t )m,
ID: 1575903 • Letter: A
Question
A particle's trajectory is described by x =(12t32t2)m and y =(12t22t)m, where t is in s.
Part A
What is the particle's speed at t=0s ?
2
Correct
Part B
What is the particle's speed at t=3.0s ?
Express your answer using two significant figures.
??
Part C
What is the particle's direction of motion, measured as an angle from the x-axis, at t=0 s ?
Express your answer using two significant figures.
Part D
What is the particle's direction of motion, measured as an angle from the x-axis, at t=3.0s ?
Express your answer using two significant figures.
???
v =2
m/sExplanation / Answer
A)
vx = dx/dt
= 36*t^2 - 4*t
vy = dy/dt
= 24*t - 2
at t = 0s,
vx = 36*0^2 - 4*0
= 0
vy = 24*0 - 2
= -2 m/s
speed, v = sqrt(vx^2 +vy^2)
= sqrt(0^2 + 2^2)
= 2 m/s
B)
at t = 3s,
vx = 36*3^2 - 4*3
= 312 m/s
vy = 24*3 - 2
= 70 m/s
speed, v = sqrt(vx^2 +vy^2)
= sqrt(312^2 + 70^2)
= 320 m/s
C) 270 degrees counter clockwise from +x axis
D) theta = tan^-1(vy/vx)
= tan^-1(70/312)
= 12.6 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.