AT&T; LTE 8:49 69%-. s3.lite.msu.edu Mystery of the Physical World !! Grades | P
ID: 1575576 • Letter: A
Question
AT&T; LTE 8:49 69%-. s3.lite.msu.edu Mystery of the Physical World !! Grades | People I! Course Contents » » Homework #4 » Orbit the ,-) Timer l-1 Evaluate ,Feedback-Print Info A satellite is in a circular orbit around the earth. The period of the satellite is 20.3 hr. Calculate the radius of the orbit of the satellite. Data: Mass of the earth = 5.98 times 1024 kg Uniform circular motion means that the satellite is accelerated towards the center. The acceleration can be obtained from the law of gravity and the 2nd law combined ) . Tries 3/30 ( What is the speed of the satellite? ) Tries 0/30 Send FeedbackExplanation / Answer
a)
Here Gravitational force is balanced by centripetal force
GMm/R2=4pi2mR/T2
R3 =GMT2/4pi2=(6.67*10-11)(5.98*1024)*(20.3*60*60)2/4pi2
R=3.78*107 m
b)
speed of satellte
V=2piR/T =2pi*(3.78*107)/(20.3*60*60)
V=3249 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.