The position of an object moving along an x axis is given by x = 3.00t-4.00p + t
ID: 1575553 • Letter: T
Question
The position of an object moving along an x axis is given by x = 3.00t-4.00p + t, where x is in meters and t in seconds. Find the position of the object at the following values: t1.00 s. 0.00 m You are correct Your receipt no. is 155-73246 t- 2.25 s 2.11 m You are correct Your receipt no. is 155-818 Previous Tries ) t = 3.00 s. 0.00 m You are correct. Previous ries Your receipt no. is 155-7176 t = 4.00 s. 1.20x101 m You are correct. Your receipt no. is 155-3049Previous Tries what is the object's displacement between t = 0 and t = 4.00 s Submit Answer Incorrect. Tries 3/10 Previous Tries What is the average velocity for the time interval from t-2.25 s to t4.00 s. Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
5th part)
at t = 0,
x1 = 3*0 - 4*0^2 + 0^3
= 0
at t = 4s,
x2 = 3*4 - 4*4^2 + 4^3
= 12
displacement between t=0 and t = 4s,
d = x2 - x1
= 12 - 0
= 12 m <<<<<<<<-------------------Answer
6th part)
at t3 = 2.25,
x3 = 3*2.25 - 4*2.25^2 + 2.25^3
= -2.11 m
at t4 = 4s,
x4 = 3*4 - 4*4^2 + 4^3
= 12
v_avg = (x4 - x3)/(t4 - t3)
= (12 - (-2.11))/(4 - 2.25)
= 8.06 m/s <<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.