1. What charge is required to create an electric potential of 25V at a distance
ID: 1575280 • Letter: 1
Question
1. What charge is required to create an electric potential of 25V at a distance 4.0mm?
2. Through what electric potential difference would a 50.0C charge have to pass to have 50.0J of work done on it?
3. An electron is placed at Point A which has an electric potential of 100.0V. Point B has an electric potential of 50.0V and Point C has an electric potential of 150.0V. To which point will the electron move and how fast will it be going when it gets there?
4. How much work must be done to remove the electron from a hydrogen atom?
Explanation / Answer
here,
1)
the distance from the charge , r = 4 mm = 0.004 m
let the magnitude of charge be q
electric potential , V = k * q /r
25 = 9 * 10^9 * q /0.004
solving for q
q = 1.11 * 10^-11 C
the charge required is 1.11 * 10^-11 C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.