Not yet answered Marked out of 12.50 Question 3 Assume that the earth is a unifo
ID: 1575136 • Letter: N
Question
Not yet answered Marked out of 12.50 Question 3 Assume that the earth is a uniform density spherical mass. (This assumption is not correct but we will use it for simplicity in working the problem.) The deepest hole drilled into the earth's surface went to a depth of 40,230 ft (Wikipedia.org). Imagine that this hole was straight toward the center of the earth and that a small 300 kg spherical mass was dropped into the hole and ended up at the very bottom of it. What would be the weight of the spherical mass at that location? Round your answer to the nearest hundredth decimal place and give your answer in the form "a.bc x 10 (y)" N. nswerExplanation / Answer
acceleration due to gravity at a depth d below earth surface is
g_d = g * (1 - d / radius of earth)
so,
at depth of 40,230 ft or 12262.104 m acceleration due to gravity will be
radius of earth = 6371000 m
g_d = 9.8 * (1 - 12262.104 / 6371000)
g_d = 9.7811 m/s^2
weight = mass * g_d
mass = 300 kg
weight = 300 * 9.7811
weight = 2934.33 N
weight at depth of 40230 ft will be 2934.33 N or 2.93 * 10^3 N5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.