10 poists 1 Previous Aiwers SerPSt9 23 P 033 A uniformly charged disk of radius
ID: 1574997 • Letter: 1
Question
10 poists 1 Previous Aiwers SerPSt9 23 P 033 A uniformly charged disk of radius 35.0 cm carries a charge density of 7.90 x103 C/m2. Calculate the electric field on the axls of the disk at the following distances from the center of the disk your response diters significantly from the correct answer. Rework your selution from the beginning and check each step carefully, M/C b)30.0 cm your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, MIN/C 50.0 cm Your r response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. MIN/C (d) 200 em Your respanse differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully MNC Need Help? LRosts Subemit Answer Save ProgressExplanation / Answer
R is the radius of the disk: R = 35cm = 0.35m and z is the position on the disk axis at which we would like to find the value of the electric field, for part a z = 5 cm = 0.05m (note that it is important to use meters NOT centimeter to be consistent (your charge density is given in C/m²)
k is a constant = 9.0 x 109 N·m²/C²
So for (a):
Ez = 2(9.0x109 N·m²C²)(7.90x10-3 C/m²){1-(0.05 m)/[(0.05 m)²+(0.35m)²]½}
=> Ez = 383 MN/C
b)
Ez = 2(9.0x109 N·m²C²)(7.90x10-3 C/m²){1-(0.10 m)/[(0.10 m)²+(0.35m)²]½}
=> Ez = 324 MN/C
c)
Ez = 2(9.0x109 N·m²C²)(7.90x10-3 C/m²){1-(0.50 m)/[(0.50 m)²+(0.35m)²]½}
=> Ez = 80.7 MN/C
d)
Ez = 2(9.0x109 N·m²C²)(7.90x10-3 C/m²){1-(2 m)/[(2 m)²+(0.35m)²]½}
=> Ez = 6.68 MN/C
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.