Stack of Blocks Part A A force F = 17 N pushes on a horizontally stacked set of
ID: 1574902 • Letter: S
Question
Stack of Blocks Part A A force F = 17 N pushes on a horizontally stacked set of blocks on a frictionless surface as shown below. The masses are m1 = 3.0 kg, m2 = 5.0 kg, and m3 = 6.0 kg, what is the acceleration of the stack? m2 m3 ml Subrmit Answer Tries 0/6 Part B What is the net force on block 1? Submit Answer Tries 0/6 Part C What is the magnitude of the force from block 2 on block 1? Submit AnswerTries 0/6 Part D What is the magnitude of the force from block 3 on block 2 Submit AnswerTries 0/6Explanation / Answer
a)
F = (m1 + m2 + m3)*a
So, 17 = (3 + 5 + 6)*a
So, a = 1.21 m/s2 <--------- answer
b)
net force on block 1 :
F1 = m1*a = 3*1.21 = 3.63 N
c)
So, force from block 2 on block 1 = 17 - 3.63 = 13.37 N
d)
force from block 3 on block 2 = 13.37 - 5*1.21 = 7.32 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.