You are standing beneath a Ferris wheel when two children riding in cars on oppo
ID: 1574888 • Letter: Y
Question
You are standing beneath a Ferris wheel when two children riding in cars on opposite sides of the wheel both scream at 580 Hz . Your well-trained ears notice a beat frequency that is maximum when one child is moving directly toward you and the other is moving directly away from you. The Ferris wheel takes 24.0 s to complete one rotation, and its diameter is 23.0 m . You begin to wonder whether a Doppler shift could produce observable beats under these circumstances.
Part A:- Determine the beat frequency. Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Speed of ferris wheel will be
V = w*r
w = 2*pi/T
V = 2*pi*r/T
V = 2*pi*11.5/24 = 3.01 m/sec
Now beat frequency will be
dF = f1 - f2
f1 = frequency when boy is moving towards stationary object
f1 = f0*V/(V - Vs)
f1 = frequency when boy is moving away from stationary object
f1 = f0*V/(V + Vs)
dF = f0*V/(V - Vs) - f0*V/(V + Vs)
Using given values:
dF = 580*343*[1/(343 - 3.01) - 1/(343 + 3.01)]
dF = 10.18 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.