7. Attendance at this year’s Super Bowl is expected to be 72,000 spectators. Let
ID: 1573315 • Letter: 7
Question
7. Attendance at this year’s Super Bowl is expected to be 72,000 spectators. Let’s assume that 80% of those fans are cheering for the Philadelphia Eagles, while the remaining fans (20%) are supporting the New England Patriots. On average, a single fan of either team will generate 50. dB of noise at field level when they cheer (or boo). Ignoring reflected sound waves, find the sound intensity (in both W/m2 and dB) when a) all the fans cheer, b) all the Eagles fans cheer, and c) all the Patriots fans cheer.Explain how you got your answer.
Explanation / Answer
let I is the intensity of sound produced by each fan
beta = 10*log(I/Io)
50 = 10*log(I/10^-12)
5 = log(I/10^-12)
10^5 = I/10^-12
I = 10^-7 W/m^2
a) I_all the fans = 72000*I
= 72000*10^-7
= 0.0072 W/m^2
sound intensity level, beta_allthe fans = 10*log(I_all/Io)
= 10*log(0.0072/10^-12)
= 98.6 dB
b)
I_Eagels = 0.8*72000*I
= 57600*10^-7
= 0.00576 W/m^2
sound intensity level, beta_Eagles = 10*log(I_all/Io)
= 10*log(0.00576/10^-12)
= 97.6 dB
c) I_Patroits = 0.2*72000*I
= 14400*10^-7
= 0.00144 W/m^2
sound intensity level, beta_Patroits = 10*log(I_all/Io)
= 10*log(0.00144/10^-12)
= 91.6 dB
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.