1/24/2018 11:59 PM g/100 Print Calaiator Ed Periodic Tabe Question 18 of 20 Map
ID: 1572939 • Letter: 1
Question
1/24/2018 11:59 PM g/100 Print Calaiator Ed Periodic Tabe Question 18 of 20 Map Sapling Learning In each of the four scenarios to the right, a large bat lets out a short burst of ultrasonic sound, which the smaller bat hears a moment later. If the large bat fies at 4.630 m/s and the small bat flies at 15.40 m/s, rank he frequency that the smaller bat detects in the four scenarios, from highest to lowest. Assume that the speed of sound is 343.0 m/s. highest frequency B. lowest frequenoy In scenario C, some of the large bat's signal reflects off of the small bat and returns to the large bat, warning it of the smaller bat's presence. iIf the initial signal has a frequency of 77.30 kHz, what return frequency will the large bat detect? Calculate the final frequency to four significant figures c Number k Hz O Prevous ® tiveUp & View set /.onCheck Answer O Next Ex1Explanation / Answer
frequency f = f0(v+vr)/(v+vs)
A) f = f0(343-15.4)/(343-4.63) = 0.968 f0
b) f = f0(343-15.4)/(343+4.63) = 0.942 f0
c) f = f0(343+15.4)/(343-4.63) = 1.06 f0
d) f = f0(343+15.4)/(343+4.63) = 1.03 f0
C-D-A-B
f = 77.3*1000*(343+15.4)/(343+4.63)/(343-15.4)/(343-4.63)
f = 82.25 kHz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.