1/ calculate the equilibrium constant, Kc, for the following reaction at 25 celc
ID: 882255 • Letter: 1
Question
1/ calculate the equilibrium constant, Kc, for the following reaction at 25 celcius, if the equilibrium concentrations are [H2] = 0.106 M, [I2] = 0.022 M and [HI] = 1.29 M.
H2(g) + I2(g) 2HI(g)
2/ Calculate the equilibrum constant Kc for the following reaction at 25 celcius,
½ HI(g) ¼ H2(g) + ¼ I2(g)
If the equilibrium concentrations are [H2] = 0.106 M, [I2] = 0.022 M and [HI] = 1.29 M
Write the Ka expression for the reaction
3/ At 2000 K , nitrogen gas and oxygen gas combine to form nitric oxide according to the following reaction: N2(g) + O2(g) 2NO(g) H = +1.81 KJ
with an equilibrium constant K of 4.1 x 10^-4. If 0.50 mole of N2 and 0.86 mole of O2 are put into a 2.0 L container at 2000 K , what would the equilibrium concentrations of all species be ?
4/ For the reaction in question #3. How would the following changes effect the equilibrium ? Each change occurs independently of the others. Increase temperature. Decrease pressure. Decrease [O2(g)]. Increase [NO(g)]
5/ The pOH of a solution is 9.75. Calculate the pH, the [H+] and the [OH-] of the solution.
6/ Identify the acid, base, conjugate acid, and conjugate base in the reaction below.
HCHO2(aq) + H2O(I) H3O+(aq) + CHO2-(aq)
8/ Determine the pH and the concentration of all species present in a 1.5 molar solution of hypochlorous acid. The Ka for HCLO is 3.5 x 10^-8.
Explanation / Answer
1. H2(g) + I2(g) 2HI(g)
[H2] = 0.106 M, [I2] = 0.022 M and [HI] = 1.29 M
Kc = [HI]2 / [H2][I2]
= (1.29)2 / 0.106*0.022
= 713.59
2. ½ HI(g) ¼ H2(g) + ¼ I2(g)
[H2] = 0.106 M, [I2] = 0.022 M and [HI] = 1.29 M
Kc = [H2]1/4 [I2]1/4 / [HI]1/2
= (0.106)1/4 (0.022)1/4 / (1.29)1/2
= 0.570 * 0.385 / 1.135
= 0.1933
Ka expression for the reaction
Ka = [H2]1/4 [I2]1/4 / [HI]1/2
3. N2(g) + O2(g) 2NO(g) H = +1.81 KJ
initially 0.50 0.86 0
at equilibrium 0.50 - 2x 0.86 - 2x 2x
Keq = 4.1 x 10-4
Keq = [NO]2 /.[N2][O2]
4.1 x 10-4 = (2x)2 / (0.50 - 2x)(0.86 - 2x)
4.1 x 10-4 = 4*x2 / (0.43 - 2.72x + 4*x2)
1.763x10-4 - 1.1152x10-3 * x + 1.64x10-3 * x2 = 4*x2
3.998 x2 + 1.1152x10-3 * x - 1.763x10-4 = 0
x = 6.50x10-3
So,
[NO] = 2*6.50x10-3 = 0.013 M
[N2] = 0.50 - 0.013 = 0.487 M
[O2] = 0.86 - 0.013 = 0.847 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.