An oscillating system has a natural frequency of 40 rad/s. The damping coefficie
ID: 1572891 • Letter: A
Question
An oscillating system has a natural frequency of 40 rad/s. The damping coefficient is 1.9 kg/s. The system is driven by a force
F(t) = (130 N)cos((40 rad/s)t).
What is the amplitude of the oscillations?
4. +0/2 points | Previous Answers FRKestenCP1 12.P065 My Notes An oscillating system has a natural frequency of 40 rad/s. The damping coefficient is 1.9 kg/s. The system is driven by a force F(t) = (130 N)cos((40 rad/s)). What is the amplitude of the oscillations? 1.316 An oscillating system has a natural frequency of 40 rad/s and a damping coefficient of b = 1.9 kg/s. The system is F(t)=(130Na(40! From this driven by an oscillating force, Ft) - (130 N)cos(40dt From this expression, we can see that the frequency of the applied force is equal to the natural frequency of the system. The amplitude of a damped, driven oscillator is readamp ed, driven oscillator is Fo m2 eBookExplanation / Answer
The amplitude is given by:
A = F0 / bw
F = 130 , b = 1.9, w =40
So, the amplitude is
A = 1.7105
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.