The speed of sound in air (in m/s) depends on the temperature according to the a
ID: 1572434 • Letter: T
Question
The speed of sound in air (in m/s) depends on the temperature according to the approximate expression below, where TC is the Celsius temperature. In dry air the temperature decreases about 1°C for every 150 m rise in altitude.
v = 331.5 + 0.607TC
(a) Assuming this change is constant up to an altitude of 9000 m, how long will it take the sound from an airplane at 4100 m to reach the ground on a day when the ground temperature is 30°C?
s
(b) Compare this to the time interval required if the air were constant at 30°C. Which time interval is longer?
air at changing temperature or air at constant temperature
Explanation / Answer
a) at 4100 m, the sound speed v = 331.5 - 0.607*(30-4100/150) = 331.5 - 18.2 = 334.7 m/s
(here we considered the formula v= 331.5 + .607 (Tc- d/150))
Sound speed in the ground is 331.5+.607*30 = 349.7 m/s
The average speed of sound for a sound wave from plane to ground, when Tground - 30 C, is
(334.7 + 349.7)/2 = 342.2 m/s.
hence the time required to reach sound at ground 4100/342.2 m/s= 12.01 s
b) in this case the speed will be contant. and this is = 331.5 + 30*.607 = 349.7 m/s
Sound will take less time in this situation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.