The speed of a bullet as it travels down the barrel of a rifle toward the openin
ID: 1657426 • Letter: T
Question
The speed of a bullet as it travels down the barrel of a rifle toward the opening is given by -(-6.00 × 107)t + (3.00 × 10% where v is in meters per second and t is in seconds. The acceleration of the bullet just as it leaves the barrel is zero. (a) Determine the acceleration and position of the bullet as a function of time when the bullet is in the barrel. (Use t as necessary and round all numerical coefficients to exactly 3 significant figures.) xm/s2 (b) Determine the length of time the bullet is accelerated. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. S (c) Find the speed at which the bullet leaves the barrel. x m/s (d) What is the length of the barrel? physPadExplanation / Answer
given velocity v = (-6*10^7)t^2 + (3*10^5)t
(a)
acceleration = rate of change in velocity
a = dv/dt
a = (-6*10^7*2*t) + (3*10^5) <<<-----ANSWER
position x = integration v*dt
x = integration (-6*10^7*t^2) + (3*10^5*t) dt
x = (-6*10^7*t^3/3) + (3*10^5*t^2/2)
x = (-2.00*10^7*t^3) + (1.50*10^5*t^2) <<<-----ANSWER
============================
(b)
at the openeing the acceleration = 0
a = 0
(-6*10^7*2*t) + (3*10^5) = 0
t = 0.0025 s <<<-----ANSWER
(c)
speed st which the bullet leaves the barrel v = speed at t = 0.0025 s
v = (-6*10^7*0.0025^2) + (3*10^5*0.0025)
v = 375 m/s <<<-----ANSWER
(d)
length of the barrel
L = x at 0.0025
L = (-2.00*10^7*0.0025^3) + (1.50*10^5*0.0025^2)
L = 0.625 m <<<-----ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.