Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A crane lifts a steel submarine of density 7800 kg/m^3 and mass 20000 kg. What i

ID: 1569227 • Letter: A

Question

A crane lifts a steel submarine of density 7800 kg/m^3 and mass 20000 kg. What is the tension in the lifting cable when the submarine is submerged in water if density 100 kg/m^2? a) 2.0 times 10^5 N b) 1.5 times 10^3 N e) 1.7 times 10^5 N d) 2.6 times 10^3 N e) 5.1 times 10^4 N A 40-kg box is being pushed along a horizontal smooth surface. The pushing force is 15 N directed at an angle of 15 degree below the horizontal. What is the magnitude of the acceleration of the create? a) 0.16 m/s^2 b) 0.36 m/s^2 c) 0.47 m/s^2 d) 0.39 m/s^2 e) 0.68 m/s^2 A projectile is fired from ground level on a horizontal plain. If the initial speed of the projectile is now doubled, and we neglect air resistance, a) its range will be increased by Squareroot 2. b) its range will double. c) its range will decrease by a factor of two. d) its range will quadruple. c) its range will decrease by a factor of four.

Explanation / Answer

7. volume of submarine = 20000/7800 = 2.564m^3

2.564m^3 of water = 2564kg

buoyancy force = 2564*9.8 = 25127.2N

Tension in fully clear of water = 20000*9.8 = 196000N

Tension in the lifting cable = 196000 - 25127.2 = 170872.8 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote