A block of mass m = 0.86 kg slithers down an icy slope, as shown in the figure.
ID: 1568129 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.86 kg slithers down an icy slope, as shown in the figure. The slant distance the block slides by is 20 m. during which it descends by a distance 12 m. and moves a horizontal distance (by Pythagoras' theorem) of 16 m. Resolving its weight into components, the normal component of the gravitational force is N = 0.8 m g and the tangential component is T = 0.6 m g. How much does the potential energy decrease from the top to the bottom of the slope? What is the frictional force on the block, if the coefficient of friction between the block and the ice is 0.419? N What is the work done against the friction force by the time the block reaches the bottom of the slope? J Ignoring all forces on the block apart from gravity and friction, what is its kinetic energy at the bottom of the slope? JExplanation / Answer
u = mgh = 0.86*9.8*12 = 101.1 J
f = mue*N = 0.419*0.8*0.86*9.8 = 2.825 N
wf = -f*s = -2.825*20 = -56.5 J
w tot = wg+wf = 101.1-56.5 = 44.6 J
w = 1/2mv^2
k = 1/2mv^2 = 44.6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.