A mower is lowering packages as shown in the driveway by pulling on a cable para
ID: 1566633 • Letter: A
Question
A mower is lowering packages as shown in the driveway by pulling on a cable parallel to the surface of the driveway. the packages move together at the rate of 15 cm/s. Uk is 0.444 between the driveway and the lower package and Us is 0.800 between the two packages. What force do you need to do this? (hint: look for tension in the rope).
Explanation / Answer
velocity is constant and both are moving together.
Hence there is no net acceleration of the system ( suppose both block as a system).
The net force along the driveway must be zero as per the Newton's second law.
There are three forces along the driveway:
Tension force, friction force and a component of the force due to gravity.
The mass of the blocks are not clear in the image,( please update the values in case of any conflict)
m1 = 3.2 kg
m2= 4.8kg
m = m1+m2
tan(theta) = 250/475
theta = 27.76 degree.
T = mg sin(theta) + mu*mg cos(theta)
T = 8*9.81*sin(27.76 deg) + 0.444*8*9.81*cos(27.76 deg)
T = 67.388 N.
required force = 67.388 N.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.