A block with mass m 1=2.10 kg rests on a frictionless table. It is connected wit
ID: 1564547 • Letter: A
Question
A block with mass m1=2.10 kg rests on a frictionless table. It is connected with a light string over a pulley to a hanging block of mass m2
=4.10 kg. The pulley is a uniform disk with a radius of 3.10 cm and a mass of 0.470 kg (the figure below).
1) Calculate the acceleration of each block. (Express your answer to three significant figures.)
m/s2
2) Calculate the tension in the x -direction (horizontal part of string). (Express your answer to three significant figures.)
N
3)Calculate the tension in the y -direction (vertical part of string). (Express your answer to three significant figures.)
N
4) How long does it take the blocks to move a distance of 2.25 m? (Express your answer to three significant figures.)
s
5) What is the angular speed of the pulley at this time? (Express your answer to three significant figures.)
rad/s
mnExplanation / Answer
let,
mass of the block, m1=2.1 kg and m2=4.1 kg
mass of the pulley, m3=0.47 kg and radius, r=3.1cm
a)
in case of mass m1,
m1*a=T1 -----(1)
and
in case of mass m2,
m2*a=m2*g-T2
T2=m2*(g-a) -----(2)
and
in case of pulley,
Torque=I*alpa
(T2-T1)*r=1/2*m3*r^2*(a/r)
(T2-T1)=1/2*m3*(a) ----(3)
(m2*(g-a)-m1*a)=1/2*m3*a
(4.1*(9.8-a)-2.1*a)=1/2*0.47*a
=====> a=6.24 m/sec^2
acceleration, a=6.24 m/sec^2
b)
from equation no (1) ,
T1=m1*a
T1=2.1*6.24
T1=13.1 N
c)
from equation no (2),
T2=m2*(g-a)
T2=4.1*(9.8-6.24)
T2=14.6 N
d)
d=u*t+1/2*a*t^2
2.25=0+1/2*6.24*t^2
====> t=0.849 sec
e)
angular speed , w=alpa*t
w=(a/r)*t
w=(6.24/(3.1*10^-2))*0.849
===> w=170.9 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.