A density of 7.90 g/cm^3 A specific heat of 0.450 J/g-K A coefficient of linear
ID: 1563513 • Letter: A
Question
A density of 7.90 g/cm^3 A specific heat of 0.450 J/g-K A coefficient of linear expansion of 13.5 times 10-6/C degree It's consider his left femurs to be a cylinder with the following properties when Wolverine is at rest: - A radius of 1.25 cm -A length of 50.5 cm -A mass of 1980 g During a certain fight, Wolverine's core body temperature increases from 38.0 degree C to 39.0 degree C. What is the change in length (Delta L) of his demure given the temperature change his body experiences. Delta L = 6.82 times 10^-4 How much thermal energy (Delta E_Th) does the femora absorb during the temperature change? Delta E_Th = 891Explanation / Answer
dL = L*alpha*dT
dT = 1 C
alpha = 13.5*10^-6 /C
L = 0.505 m
dL = 0.505*13.5*10^-6*1
dL = 6.817*10^-6 m = 6.82*10^-4 cm
B.
E = m*Cp*dT
E = 1980 g*0.45 J//g-C*1 C = 891 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.