A concave mirror has a focal length of 77.0 cm. (a) What is its radius of curvat
ID: 1560156 • Letter: A
Question
A concave mirror has a focal length of 77.0 cm.
(a) What is its radius of curvature?______________cm
(b) Locate the image when the object distance is 100 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)________________cm
(c) Locate the image when the object distance is 10.0 cm. (Indicate the side of the mirror with the sign of your answer.)______________cm
Describe the properties of the image when the object distance is 10.0 cm. (Select all that apply.)
__real
__virtual
__upright
__inverted
Please be very clear and simple in answers show step by step plz
Explanation / Answer
part a )
f = R/2
R = 2f
R = 2 * 77 = 154 cm
part b )
using mirror equation
1/u + 1/v = 1/f
u = object distance
v = image distance
1/v = 1/f - 1/u
1/v = (1/77)- (1/100)
v = 334.78 cm
part c )
now u = 10 cm
v = -114.925 cm
part d )
image is virtual , upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.