A computer-controlled milling machine will cost Ajax Manufacturing $65,000 to pu
ID: 1204735 • Letter: A
Question
A computer-controlled milling machine will cost Ajax Manufacturing $65,000 to purchase plus $4,700 to install.
a.) If the machine would have a salvage value of $6,600 at EOY 20, how much could Ajax charge annually to depreciation of this equipment? Ajax uses straight-line depreciation.
b.) What is the book value of the machine at EOY 3?
c.) Ajax Manufacturing earns a net profit before tax (also called a taxable income) of $28,800,000. How much tax would Ajax owe for this year?
Clearly solve this problem step-by-step using Microsoft Excel, with correct formulas used to solve each part.
Explanation / Answer
a)Total cost of machinery=Manufacturing Cost + Installation cost=65000+4700=69700
Salvage Value=6600
Depreciationas per straight line method=Total Cost-Salvage Value /No of Yrs=69700-6600/20=3155.
b)Book value of Machinery at EOY3=Cost of machinery-Dep for year 1-Dep for year 2=69700-3155-3155=63390
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.