Figure (a) shows a circuit consisting of an ideal battery with emf E = 6.31 mu V
ID: 1559494 • Letter: F
Question
Figure (a) shows a circuit consisting of an ideal battery with emf E = 6.31 mu V, a resistance R, and a small wire loop of area 5.6 cm^2. For the time interval t = 24 s to t = 48 s, an external magnetic Field is set up throughout the loop. The field is uniform, its direction is into the page in Figure (a), and the field magnitude is given by B = at, where B is in teslas, a is a constant, and t is in seconds. Figure (b) gives the current j in the circuit before, during, and after the external field is set up. The vertical axis scale is set by I_s = 3.0 mA, and the horizontal axis scale is set by t_s = 72 s. Find a. Number ________ Units The number of significant digits is set to 2; the tolerance is +/-5%Explanation / Answer
from t = 0 to t = 24 s
current Is = e/R = 6.31/R = 3*10^-3
R = 6.31/(3*10^-3) = 2103 ohm
magnetic flux = B*A = at*A
emf induced , emf = rate of change in flux
emf = a*A
induced current Id = a*A/R
Id = Is - Is/3
Id = 2 mA
2*10^-3 = a*5.6*10^-4 /2103.3
a = 7511.8 T/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.