A sample of time data from this lab is found in the accompanying table below. Ca
ID: 1559344 • Letter: A
Question
A sample of time data from this lab is found in the accompanying table below. Calculate the random error in time Delta t = sigma_t/Squareroot n where sigma_t is the standard deviation and n is the number of measurements, using the table below. The resolution error in the time is 0.001 s. Calculate the total error in the time measurement. Use 0.5 cm = 0.005 m as the total error in the drop height y. Take the value of the drop height to be y = 1.630 m. Calculate the total error for t and y and then calculate the error in g. Show your calculations in a separate sheet, and fill in your final answers below. Make sure you have units and the appropriate number of significant digits for each entry Height: y plusminus Delta y Time: t plusminus Delta t = Acceleration due to gravity: g plusminus Delta g =Explanation / Answer
Rondom error in t = 7.135*10-4 /5 = 3.191*10-4
t = random error + resolution erroe = 0.00132 s
t = 0.58135 s
g/g= [(y/y)2 + (2*t/t)2)]
y = 0.005 m, y = 1.63
=> g/g = [(0.005/1.63)2 + (2*0.00132/0.58135)2)]
=> g/g = 5.48*10-3
=> g = 0.054 m/s2
Height: y +_ y = 1.63 +_ 0.005
time: t +_ t = 0.581 +_ 0.00132
acceleration: g +_ g = 9.81 +_ 0.054
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.