A sample of radioactive material decays over time (measured in hours) with decay
ID: 2885676 • Letter: A
Question
A sample of radioactive material decays over time (measured in hours) with decay constant.5. The graph of the exponential function y P(t), shown on the right, gives the number of grams remaining after t hours (a)How much was remaining after 1 hour? (b)Approximate the half-life of the material (c)How fast was the sample decaying after 5 hours? (d)When was the sample decaying at the rate of .2 grams per hour? (a) After 1 hour there were g remaining Round to the nearest integer as needed.) (b) The half-life was at approximately hrs. (Round to one decimal place as needed.) grams per hour (c) The sample was decaying at a rate of Round to one decimal place as needed.) (d) The sample was decaying at the rate of .2 grams per hour afterhrs Round to the nearest integer as needed.)Explanation / Answer
equation of the graph is y=P(t) =8e-0.5t
(a)
after 1 hour,
amount remaining =8e-0.5*1
=>amount remaining = 4.852245277701067
After 1 hour there were 5 g remaining
(b)
at first half-life ,amount remaining =8/2 =4 g
=>8e-0.5t=4
=>e0.5t=2
=>0.5t=ln(2)
=>t=2ln(2)
=>t=1.3862943611198906188344642429164
The half-life at approximately 1.4 hours
(c)
y=P(t) =8e-0.5t
=>dy/dt=P'(t) =8(-0.5)e-0.5t
=>dy/dt=P'(t) =-4e-0.5t
after 5 hours ,
P'(5) =-4e-0.5*5
=>P'(5) = -0.3283399944956
The sample was decaying at a rate of 0.3 grams per hour
(d)
P'(t)=-0.2
=>-4e-0.5t=-0.2
=>e0.5t=-4/-0.2
=>e0.5t=20
=>0.5t=ln(20)
=>t=2ln(20)
=>t=5.9914645471079819868704471522851
The sample was decaying at the rate of 0.2 grams per hour after 6 hours
PLEASE RATE IF HELPFUL.PLEASE COMMENT IF YOU HAVE ANY DOUBT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.