A uniform disk with mass 45.0 kg and radius 0.250 m is pivoted at its center abo
ID: 1558763 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 45.0 kg and radius 0.250 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 25.5 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.310 revolution?
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.310 revolution?
Explanation / Answer
a)
I = 0.5 m R2 = 0.5 * 45.0 *0.255*0.255 = 1.4630625 Kg.m2
= I = F R
= F R/I = 25.5 * 0.255/1.4630625 = 4.4444 rad/s2
2 = 2
= 0.310 * 2 * = 1.94778 rad
2 = 2 = 2 * 4.4444 * 1.94778 = 17.31342
= 4.16094 rad/s
v = R = 0.255 * 4.16094 = 1.061m/s
b)
a = R 2 = 0.255 * 4.16094* 4.16094 = 4.41 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.