A uniform disk with mass 44.6kg and radius 0.270m is pivoted at its center about
ID: 1373117 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 44.6kg and radius 0.270m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest and then a constant force 26.5N is applied tangent to the rim of the disk Part A What is the magnitude y of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.400 revolution? Part B What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.400 revolution?Explanation / Answer
Note that
Torque = F R = I * alpha
--> alpha = F R / I
As
I = M R^2 / 2
for a disk, then
alpha = 4.4013 rad/s^2
As
wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta
As wi = 0, theta = 0.400 rev = 2.51 rad, solving for wf,
wf = 4.70 rad/s
As v = r w,
vf = 1.27 m/s [ANSWER, PART A]
*********************
The tangential acceleration is
atan = alpha*r = 1.188 m/s^2
The radial acceleration is
arad = v^2/r = 5.974 m/s^2
Thus, getting the resultant by Pythagorean theorem,
a = 6.09 m/s^2 [ANSWER, PART B]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.