A 19.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 850 m/s at an a
ID: 1557491 • Letter: A
Question
A 19.0-kg cannonball is fired from a cannon with muzzle speed of 850 m/s at an angle of 38.0 degree with the horizontal. A second ball is fired with the same initial speed at an angle of 90.0 degree. Let y = 0 at the cannon. (a) Use the isolated system model to find the maximum height reached by each ball. h_first ball = m h_second ball = m (b) Use the isolated system model to find the total mechanical energy of the ball-Earth system at the maximum height for each ball. E_first ball = J E_second ball = JExplanation / Answer
a)
first ball
Hmax = (850 sin38 )^2 / 2g
Hmax = 13972.23 m
second ball
Hmax = 850^2/2g
Hmax = 36862.2449m
b)
For both balls energy will be same as they are projected with same speed
Energy = 0.5 m V^2 = 6863750 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.