Your employer asks you to build a 24-cm-long an interior field of 4.6 mT. The sp
ID: 1557326 • Letter: Y
Question
Your employer asks you to build a 24-cm-long an interior field of 4.6 mT. The specifications call for a single layer of wire, wound with the coils as close together as possible. You have two spools of wire available. Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02 mm and has a maximum current rating of 6 A. Wire with a #26 gauge is 0.41 mm in diameter and can carry up to 1 A. Which wire should you use? #26 #18 What current will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
N = l / d = 0.24 / 0.00102 = 235 turns
I = B L / mu0 N = (4.6 * 10-3 * 0.24) / (4pi * 10-7 * 235) = 3.74 A
N = l / d = 0.24 / 0.00041 = 585 turns
I = B L / mu0 N = (4.6 * 10-3 * 0.24) / (4pi * 10-7 * 585) = 1.50 A
#18 is suitable
I = 3.74 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.